Modowe ABC #3 Calvin Klein
- Iw
- 22 maj 2019
- 2 minut(y) czytania

Ten projektant lubi skandale. Jego kampania z roku 1979 z aktorką Brooke Shields wywołała modową rewolucję. Myślę, że kampanie bielizny właśnie tej marki, są dobrze znane, zwłaszcza Paniom, gdyż projektant wybiera najlepsze "ciacha" do prezentowania istotnego elementu garderoby. Poznajmy zatem historię powstania marki Calvin Klein.
Calvin Klein, a dokładnie Calvin Richard Klein to amerykański projektant mody, który urodził się na Bronksie. Swój fach szkolił pod okiem babci, która była krawcową. Skończył on kilka prestiżowych, nowojorskich szkół z zakresu sztuki, a po latach otrzymał także tytuł doktora honoris causa na Fashion Institute of Technology.
Jego kariera nabierała tempa, a kolejnym jej etapem był staż w domu mody przy Siódmej Alei w Nowym Jorku. Swoją pierwszą firmę Calvin Klein Inc. otworzył w 1968 roku wraz z przyjacielem z dzieciństwa Barrym K. Schwartzem.

Od razu zauważono potencjał i talent. A przełomowym momentem w karierze był pokaz mody na New York Fashion Week, po którym otrzymał miano nowej wersji Yves Saint Laurent. I tak firma rozwinęła skrzydła. W latach 70. i 80. głównie specjalizowała się w produkcji odzieży dżinsowej. W 1979 roku aktorka Brooke Shields wystąpiła w kampanii marki tylko ubrana w spodnie dżinsowe, co wywołało szok w modowym świecie.
Kolejne kampanie "dolewały oliwy do ognia", gdyż marka zajęła się prezentowaniem bielizny, a kampanie i plakaty zawsze przykuwały uwagę pociągającymi zdjęciami. Ulubioną modelką, która prezentowała bieliznę CK była Kate Moss. Z marką współpracowali m.in.: Tyson Beckford, Justin Bieber, Mark Wahlberg, Travis Fimmel czy Cindy Crawford.

Calvin Klein to marka, która jako nieliczna tworzy modę uniseks. Nie ma najmniejszego problemu, aby bluzy czy t-shirty nosiły kobiety jak i mężczyźni. Natomiast CK to nie tylko ubrania czy bielizna. Firma wyspecjalizowała się również w produkcji perfum czy biżuterii, głównie zegarków.
W 2002 roku marka została sprzedana koncernowi Phillips-VanHeusen za 430 milionów dolarów.W międzyczasie dochodziło do wielu zmian dyrektorów kreatywnych marki. Od sierpnia 2016 roku dyrektorem kreatywnym okrzyknięto belgijskiego projektanta, Raf Simond, który wcześniej związany był z domem mody Dior.

Calvin Kelin to spojrzenie na modę mocno uniwersalne. Kroje ubrań są proste ale wykonane bardzo dokładnie. Większość ubrań tej marki może stanowić bazową garderobę każdej z nas. To wysoka jakość i młodzieńcy bunt. Wszystko z nutką amerykańskiego stylu, który jest nie do podrobienia. Ta marka jest wiecznie młoda.
Comments