top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
Szukaj

Modowe ABC #2 BOSS

  • Zdjęcie autora: Iw
    Iw
  • 11 kwi 2019
  • 2 minut(y) czytania


Mamy rok 1924, Hugo Ferdinand Boss zakłada pierwszą szwalnię. W niedługim czasie dochodzi do kryzysu gospodarczego i zakład musiał zostać zamknięty w związku z brakiem zamówień, zakład zostanie otwarty ponownie w 1930 roku.


Hugo Ferdinand w 1931 roku wstępuje do NSDAP. To był jeden z przyczynków do ponownego uruchomienia szwalni, głównie na potrzeby partii. W kolejnym roku firma otrzymała kontrakt na produkcję mundurów dla SS , a wkrótce potem na szycie ubrań dla Hitlerjugend.


Nie za dobrze zaczyna się historia tej marki... Hugo w czasie trwania II wojny światowej wykorzystywał robotników przymusowych, którzy pracowali w specjalnie wybudowanych obozach pracy. Warunki pracy na początku były bardzo złe. Boss zapłacił za swoją haniebną współpracę z nazistami. Po wojnie stanął przed trybunałem denazyfikacyjnym, który zakazał prowadzenia działalności gospodarczej i nałożył karę w wysokości 100 000 marek, wkrótce Hugo Ferdinand Boss zmarł w wyniku powikłań po zapaleniu zęba.Spadkobiercą został zięć - Eugen Holy.


Czy można było odwrócić złą "metkę" jaka została doklejona firmie? Wszystko jest możliwe! Eugen postanowił zająć się produkcją garniturów. Już w latach 60 XX. wieku marka stała się popularna w większości krajów Europy, a powiązania z nazistami zapomniane.


W jaki sposób marka odświeżyła o sobie pamięć? Duża zasługa w tym wnuków założyciela marki - Jochen i Uwe Holy, którzy w kolejnych latach przejęli kierownictwo w firmie. Postawili oni na współpracę z ambasadorami marki. Jednym z pierwszych ambasadorów marki było kilku kierowców Formuły 1 oraz Sylwester Stalone. Nowe kierownictwo postanowiło również umiędzynarodowić nazwę na "Boss".





Firma dzięki takim zabiegom i dobrej promocji w latach 80 rozpoczęła poszerzanie swojej oferty o odzież casualową, kosmetyki oraz dodatki. W połowie dekady firma zadebiutowała na giełdzie we Frankfurcie nad Menem.


Historia marki jest jak sinusoida, raz lepiej, raz gorzej. W latach 90 przyszedł kolejny kryzys gospodarczy związany z inkorporacją NRD, co miało wpływ na odpływ klientów. Rozpoczęto działania naprawcze, firma wróciła do nazwy Hugo Boss, a ofertę firmy rozszerzono o kolejne linie od sportowych po kobiecą.


Obecnie Hugo Boss to luksusowa marka odzieżowa. Dziś w ofercie marki możemy znaleźć każdy rodzaj ubrań dla kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci. Dodatkowo marka oferuje kosmetyki, torebki, obuwie i inne akcesoria.


Hugo Boss tak jak zostało wspomniane oferuje odzież dla każdego. Zostały stworzone różne kolekcje. Boss nazywany wcześniej Boss Black to kolekcja ubrań klasycznych dla mężczyzn. Boss Woman to klasyczne ubrania dla Pań. Hugo to linia dla osób młodych, bardziej ekstrawagancka. Boss Orange to casualowa linia ubrań, która wyróżnia się wygodą i swobodnymi fasonami. Boss Green to specjalna kolekcja do gry w golfa. Ciekawostką jest to, że Hugo Boss jest największym producentem smokingów klasycznych, które kupowane są corocznie na ceremonię Oscarów.



Mimo złych początków marka obroniła się. Dobre zarządzanie, uczenie się na błędach dało fantastyczne efekty. Boss to symbol dobrego gustu i elegancji.

 
 
 

Comments


bottom of page