Mapa myśli, czyli jak efektywnie robić notatki
- Iw
- 24 sty 2019
- 2 minut(y) czytania

Ile razy notowaliście, zapisywaliście ważne informacje, a niestety nie udało się Wam tych danych przyswoić i zapamiętać? Jeżeli przygotowywaliście notatki w tradycyjny sposób to odpowiedź jest prosta: aktywowała się tylko lewa półkula mózgu, która odpowiedzialna jest za myślenie logiczne, analizę, słowa i liczby. To w takim razie jak aktywować drugą półkule i odnieść sukces?
Próbowaliście kiedyś MIND MAPPINGU? W dosłownym tłumaczeniu oznacza to mapowanie myśli, a tak przekładając na praktykę to efektywny rodzaj notowania, który ma na celu zwiększenie efektywności pracy i zapamiętywania. Dlaczego tak się dzieję? Gdyż ten właśnie sposób notowania wykorzystuje synergiczną współpracę obu półkul mózgowych.
Normalne notatki często wyglądają jak zbity tekst, bez żadnych wyróżników, kolorów, podkreśleń. A to właśnie użycie symboli, kolorów, rysunków, a także efektu trójwymiarowości powoduje, że obie półkule ze sobą współpracują.
Tworzenie mapy myśli ma za zadanie podniesienie efektywności pracy. Ma również świetny wpływ na prostsze, szybsze i przyjemniejsze uczenie się. Dodatkowo sprzyja twórczemu i wielokierunkowemu myśleniu. Dodatkowo taka metoda przyśpiesza naszą pracę i przekłada się na lepsze efekty zapamiętania.
Co potrzebujemy do wykonania mapy myśli?
Przygotuj sobie dużą kartkę, brystol - tak, aby nie ograniczać się w rozpisywaniu swoich myśli. Do stworzenia mapy myśli będziesz używać rysunków lub krótkich haseł. Mapa musi być przejrzysta, czytelna, kolorowa, aby pobudzać i zwracać uwagę na najważniejsze dla nas elementy.
Mapa myśli jest projektem bardzo indywidualnym. Każdy z nas stworzy taką mapę myśli, jaka będzie pasować do jego osoby. Dlatego też będzie ona czytelna tylko dla osoby, która ją przygotowała.
Przygotujmy wspólnie mapę myśli.
Oto kilka przydatnych wskazówek:
- notuj przejrzyście, używaj skojarzeń, a każdy kolejny element mapy łącz strzałkami,
- używaj więcej niż 3 kolorów, tym samym spowodujesz, że doświadczenia jednego zmysłu wymuszą pracę nad uruchomieniem kolejnego zmysłu,
- daj się ponieść swojej wyobraźni,
- postaraj się stworzyć swój indywidualny styl tworzenia mapy myśli
Krok po kroku…
Na środku naszej mapy należy umieścić kolorowy rysunek lub hasło przewodnie - niech tematem naszej mapy myśli będą METODY EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ. Od głównego hasła powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi słowami kluczowymi, mogą być one w postaci wyrazów lub również przedstawione jako rysunek. Następnie od przewodnich linii odchodzą cieńsze z mniej ważnymi informacjami. Ogranicza Was tylko Wasza pomysłowość i liczba skojarzeń przy rozpisywaniu kolejnych gałęzi.
Zobaczcie przygotowaną przeze mnie mapę myśli.

Jakie są zalety tworzenia mapy myśli? Czy jest to warte zachodu?
Tworzenie w ten sposób notatek z pewnością jest ciekawszą formą niż tradycyjne notowanie. Jest to również technika bardziej przyjazna dla odbiorcy, gdyż dzieje się bardzo dużo na kartce papieru poprzez zastosowanie rysunków i różnych kolorów.
Dla kogo taka metoda spisywania notatek?
Bardzo chętnie z takiej formy spisywania ważnych informacji korzystają studenci, nauczyciele, biznesmeni, wykładowcy, instruktorzy, trenerzy biznesu, dziennikarze, politycy.
Myślę, że ta forma prowadzenia notatek będzie przydatna gdy zamierzamy zrealizować jakiś plan. Także jeżeli czujecie, że Wasze postanowienia noworoczne mogą się nie spełnić, lub, gdy już zwątpiliście, to zachęcam do rozpisania ich jeszcze raz, tworząc właśnie mapę myśli.
Poniżej streszczenie najważniejszych informacji o MIND MAPPINGU przedstawia infografika ;-)

Jeżeli ten wpis Ci się spodobał, daj znać o tym w komentarzu. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad na mojej stronie!
Comments